Esitlesime Järvamaal kaasaegset silotehnikat

juuli 20, 2022

Esitlesime masinaid, demotasime põllul ja rääkisime silo tegemisest

19. juulil toimus Estonia OÜ põllul Kabalas, Järvamaal Wihuri Agri SiloFest 2022 demopäev, kus esitleti kogu silo- ja heinteoks vajaminevat tehnikat. Tehnikavalikut oli uudistama tulnud üle saja viiekümne põlluharija üle Eesti.

Wihuri Agri alustas Sloveenias valmistatud SIP heinatehnika maaletoomist eelmise aasta sügisel. Tehnika tutvustamiseks on alati parim viis põlludemod ja nii sündiski mõte korraldada kogu masinapargi tutvustamiseks ülevaatlik suvine demopäev. Esitletavaid masinaid, John Deere traktorid, silokombain, pressid, silokärud ja haakeseadmeid, oli ligi kakskümmend. Esimest korda sai Eesti põldudel näha uut John Deere 6R seeria traktorit, mille uuenenud mudeliseeriast esitleti 6R 185 ja 6R 215 mudeleid. Üksteise järel sõitsid peale tootejuhtide Joonas Pürg’i ja Janno Brobergi tooteesitlusi põllule tööle niidukid, kaaruti, vaaluti ja vaaluteisaldi. Niidukitest esitleti 9 ja 15 meetri laiuseid niidukeid, neist viimane, rekordiomanik on suurim maailmas ning tunnustatud erinevate auhindadega.

Wihuri Agri müügijuht Marek Peensalu rääkis: ”Kvaliteetse söödamaterjali valmistamiseks on oluline niitmise kiirus, täpsus, kuivatamiseks kuluv aeg ning õige heksli pikkus. Seetõttu on tipptasemel tehnika olulise tähtsusega. Igapäevane töö heinamaadel vajab töökindlaid masinaid. Uus SIP heinatehnika paistab silma oma robustse disaini, vastupidavate komponentide, kaasaegse tehnoloogia, kasutuslihtsuse ja hea manööverdusvõimega.”

Heinatehnika tootejuht Janno Broberg selgitas: “Niitmisel on oluline lõigata heina materjalivoo tõkestamise vältimiseks piisavalt kiiresti. SIP niidukitel on välja töötatud erilise konstruktsiooniga ketastega lõikelatt, mis tagab kiire ja tõhusa materjalivoo üle lõikelati isegi kallakutel niites. Niiduki põhikonstruktsioon annab sellele jäikuse ja optimaalne jõuülekanne aitab realiseerida kogu potentsiaali. Muljurid on abiks kiire silomassi valmistamiseks. Korralik muljumine harutab suuremad söödamaterjali tükid lahti, parandades sedasi materjali kvaliteeti. Seetõttu on materjali lihtsam laiali laotada ja see närbub paremini”.

Söödamaterjali kvaliteet sõltub mitmest näitajast – olulised on täpsus ja kuivatamiseks kuluv aeg. Seetõttu on kaarutid oluline osa saagikoristusest. Kaasaegne tehnoloogia, kasutuslihtsus ja hea manööverdusvõime on ühtlaseks ja optimaalseks söödamaterjali jaotamiseks hädavajalikud. Kaarutamisega kuivab materjal rutem ja ühtlasemalt. SIP vaalutitega aetud vaalud on õhulised ja kerged, aidates söödamaterjalil paremini kuivada ning muutes selle kergemini koristatavaks. Uuenduslikud AIR vaaluteisaldid on vaalutustehnoloogia uusim samm.
Patenditud ja paindlik kogurseade, rootorikiirendi ja konveierilint võimaldab saada õhulised ja ühtlaselt jaotatud vaalud. Koguritehnoloogia väldib õrnade lehtede kadu ning mulla, liiva ja kivide vaaludesse sattumist, tagades kvaliteetse sööda. Kogurseadme vedrupiid on kaardus sõidusuunale vastupidiselt ning seetõttu veetakse neid järel, nii tõstetakse sööt maapinnalt üles ettevaatlikult ja kiirelt, vältides selle saastumist. Eesmine vaaluteisaldi tõstab sööda maapinnalt üles ning paigutab külgvaalu. Vaalutamise ajal ei sõida traktorirattad söödast üle ja säilib sööda kvaliteet.

Silopäeval jagas infot heina niitmise, närvutamise, silo valmistamise tehnikate ja silolisandite kohta Baltic Agro loomakasvatuse müügiesindaja Kadri Luhter. Tema sõnul on silotegu astumas ühte sammu silo kvaliteedi suunal koos tehnika arenguga. Just sööda puhtusele pööratakse tähelepanu endisest rohkem ja see on võimalik tänu maapinda kopeerivatele seadmetele.
Kui ennelõunal keskenduti peamiselt niitmisele, kaarutamisele ja vaalutamisele, siis peale lõunapausi esitleti masinaid, mis niidetud ja vaalutatud saagi põllult kokku korjavad. Peale müügijuhi Marek Peensalu ja tootejuhtide Rene Post’i, Joonas Pürg’i ja Janno Brobergi esitlusi veeresid põllule silokombain, pressid ja silokärud.

Puhas ja parajalt närvutatud rohumass koguti põllult üles John Deere 9700 silokombainiga. See masin on varustatud 24,2 liitrise töömahuga LIEBHERR mootoriga, mis suudab arendada pingutusteta 770 hj. Jõudlus ning kütusesäästlikkus on selle silokombaini peamisteks märksõnadeks. Kogu kütusekulu sääst on saavutatud peamiselt tänu Harvest Motion kontseptsioonile, mille peamiselt moodustab sümbioos madalatest mootoripööretest ja efektiivsetest ajamitest. Lisaks aitab kütusesäästule kaasa John Deere ESM (Engine Speed Management) süsteem, mis langetab mootori pöördeid automaatselt kui silokombain põllu otsas ümber keerab. Selline süsteem tagab vähemalt 16 % kütuse kokkuhoidu.

9700 silokombainile oli paigaldatud HarvestLab andur, mis mõõdab nii kuivainet kui ka saagi koostist reaalajas ning reguleerib siis automaatselt hekslipikkust, et sööda kvaliteet oleks ühtlane. Kõik mõõtmisandmed dokumenteeritakse asukohapõhiste põllukaartidena Myjohndeere.com toimingukeskuse portaalis. Ka silopäeval tehtud silo sai peale põlludemosid ära analüüsitud ja külalistele lahti räägitud.

Järgmine töösõit tehti vihmasabinaid trotsides John Deere’i C441R kombipressiga, mis ühendab endas pressi ja kiletajat. See efektiivne press teeb ühe töökäiguga kaks ülesannet; pressib palli kui ka kiletab selle ning seeläbi hoiab kokku nii kütust, tööjõudu kui tööaega. Reguleeritav rulooni läbimõõt on vahemikus 1,25 – 1,35 m ja koos 1,21 m ruloonikambri laiusega tagab rulooni maksimaalse kaalu. Esmakordselt Eestis esitleti ka John Deere L634 suurpakipressi, mis mõeldud pigem suurtootjatele, kes soovivad koristada veelgi rohkem rohusaaki vähema ajaga. Suure jõudlusega kogurisüsteem saab hakkama suurte vaaludega nii heina ja põhu, kui ka silo koristamisel. Lihtne ja efektiivne jõuülekanne, suure läbimõõduga hooratas ja pikk 3,3 m pressimiskamber tagavad kütuseefektiivsuse ja tugevalt kokkupressitud pakid.

Suurpakipressi opereeris demopäeval Eesti esimese John Deere L634 esindaja Virgo Leuska Kaarli Farm OÜ-st, kelle sõnul on tegemist äärmiselt tootliku masinaga: ”Pressi kütusekulu on poole väiksem võrreldes ümmarguste ruloonide tootmisega. Peamine kütuse kokkuhoid tekibki eelkõige tänu suurele pressi tootlikkusele ning suure efektiivsuse tagab ka pakkide transportimine. Kandilisi pakke mahub haagisele lihtsalt rohkem ja seetõttu on neid lõppkokkuvõttes vaja vähem vedada,” jagas Leuska pressile kiidusõnu.

Müügijuht Marek Peensalu jagas heameelt, et Wihuri Agri tootevalikus on nüüdsest ka korralik heina- ja silotehnika: ”Selliste masinatega oleme oma klientidele lähemal pakkumaks professionaalseid lahendusi sööda tootmiseks. Olen kindel, et Wihuri müüdava suurepärase tehnika ja pakutava kvaliteetse järelteenindusega suudame oma kliente teenindada parimal võimalikul viisil. Tänan kõiki kliente, kes on usaldanud meid oma koostööpartneriks.”
SiloFest möödus vaatamata väga vaheldusrikkale ilmastikule siiski plaanipäraselt ja peale ametliku demode lõppu said kõik, kel soovi ka ise masinate rooli istuda ja põllul demosõitu teha. Päeva lõpetuseks kosutas külalisi muusikaga ansambel Väliharf.

Vaata SiloFest pildigaleriid siit.

Võta ühendust oma piirkonna müügiesindajaga:

Rene Post / Harju- ja Raplamaa / tel 5385 2455   / rene.post@wihuriagri.com

Maiko Teller / Pärnu-, Lääne-, Hiiu- ja Saaremaa  / tel 5865 0051 / maiko.teller@wihuriagri.com

Priit Valts / Lääne-Virumaa, Järvamaa / tel 5910 8444 / priit.valts@wihuriagri.com

Kristjan Kokk / Jõgeva- ja Viljandimaa  / tel 5359 5063 / kristjan.kokk@wihuriagri.com

Tiit Aasna / Ida-Virumaa ja Tartumaa / tel 5855 2656 / tiit.aasna@wihuriagri.com

Raido Rätsep / Põlva-, Valga- ja Võrumaa / tel 5308 1810 / raido.ratsep@wihuriagri.com